חדשות

מסתמנת תקווה לסובלים משיעול כרוני ממושך שלא על רקע סרטן ריאה

תכשיר חדש הפועל על קולטן אנטגוניסטי הציג בניסוי שעלו דווח ב-The Lancet תוצאות מעודדות והפחתה משמעותית בתסמיניהם של המטופלים

שיעול (צילום: אילוסטרציה)

מיליוני אנשים בעולם סובלים משיעול כרוני מתיש שאין לו הסבר. אבל עתה ייתכן שבאמצעות תרופה חדישה שנמצאת בשלב 2 של ניסוי קליני נמצא פתרון נגד התסמינים המציקים הללו. כך דיווח בסוף השבוע The Lancet.

לערך 10% מהבגירים בכל העולם חווים תסמינים אלה שאין לגביהם הסבר ברור ואין יודעים את הסיבה לכך, ציינו מחברי הדיווח. יש ביניהם הסובלים כך עשרות שנים כאשר כיום אין עבורם טיפול יעיל. אלא שעתה, צוות חוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר הודיע כי ניסוי קליני שביצע הציג תוצאות מעודדות והפחתה משמעותית בתסמיניהם של המטופלים.

רופאים לרוב ממליצים למשתעל כרוני להיעזר בשלב ראשון להקלה במצבו באכילת דבש. בהמשך מומלץ לרופאים עצמם לעצור הנפקת מרשמים לאנטיביוטיקה לשם טיפול בכאבי גרון, אבל עתה התכשיר החדשני שבניסוי אמור לפעול אחרת. Gefapixant, התכשיר שפותח ופועל על P2X3, קולטן אנטגוניסטי, הציג בניסוי תוצאות מבטיחות להקטנת התסמינים.

בניסוי נטלו חלק 253 גברים ונשים מארה"ב ומבריטניה הסובלים משיעול בעוד שהיו בריאים לחלוטין. הם לא הגיבו קודם לכן לשום טיפול אחר שהוצע להם בממוצע במשך 14.5 שנה. הניסוי נמשך במשך 12 שבועות.

בניסוי אקראי כפול-סמיות, חלק קיבל את התכשיר החדיש ואחרים תרופת-דמה פעמיים ביום למשך 84 ימים. התרופה נוסתה בשלושה מינונים: 7.5 מ"ג, 20 מ"ג ו-50 מ"ג.

לפני תחילת הניסוי משתתפיו דיווחו כי השתעלו לערך 29-24 פעם בתוך שעה אחת. במשך 12 שבועות הניסוי, הודות לטיפול, אלה שקיבלו את התרופה דיווחו על הפחתה ל-11 התקפי שיעול לשעה, בממוצע. גם אלה שקיבלו את תרופת הדמה דיווחו שחלה אצלם הפחתה בשיעולים עד כדי 18 פעם לשעה.

את צוות המחקר הובילה פרופ' ג'קי סמית, שהסבירה: "מטופלים רבים עם שיעול כרוני מחפשים טיפול משום שהם חשים שיש להתקפי השיעול שלהם השלכות שליליות על איכות חייהם ועל קשרים חברתיים. אלא שלמרבה הצער לרופאים אין עד כה יכולת לעזור להם. המחקר שביצענו הוא לכן הראשון שבו טיפול חדשני שנמצא בטוח עשוי להיות יעיל עבורם לאורך תקופה ארוכה".

רופאי משפחה בבריטניה שעקבו אחרי הניסוי וממצאיו – רבים מהם רואים מאות אנשים הסובלים משיעול כרוני מתמשך מדי שנה – הודו שהם תולים בו תקוות "כדי לעזור לשנות את חייהם של הסובלים מהמצב הזה". עם זאת, הובע חשש שכאשר תכשיר זה יגיע לשוק ימהרו רופאים לנפקו במרשמיהם וייווצר מצב של over-prescribed. לצד זה הושמעה דרישה לפתח אבחון מוצק כדי שיסלול את הדרך הבטוחה למתן טיפול זה כדי שלא יתלווה לו פוטנציאל נזקי.

עם זאת יש לדעת: שיעול כרוני לאורך שנים עלול להיות גם אינדיקציה לכמה בעיות בריאותיות חמורות, ביניהן מחלת COPD או סרטן. בבריטניה למשל, שיעור סרטן ריאה גובה מדי שנה את חייהם של 35,300 בני אדם, בין השאר משום שהם מאובחנים מאוחר מדי, אבל ברוב המקרים שיעול כרוני איננו נגרם עקב סרטן.

נושאים קשורים:  שיעול כרוני,  ניסוי קליני,  חדשות,  מחקרים
תגובות