מחלת פנאומוקוק פולשנית

אסתמה והסיכון למחלה אינבסיבית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק

במחקר זה נמצא כי על אף החיסון כנגד חיידק הפנאומוקוק, ילדים עם אסתמה המשיכו להיות בסיכון מוגבר למחלה אינבסיבית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק בהשוואה לילדים ללא אסתמה

08.12.2020, 18:09
החיידק קלבסיאלה פנאומוניה (מקור צילום: ויקיפדיה)
החיידק קלבסיאלה פנאומוניה (מקור צילום: ויקיפדיה)

מחלה פולשנית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק ודלקת ריאות הינן סיבות מובילות לתחלואה ותמותה ברחבי העולם, ואסתמה הינה המחלה הכרונית השכיחה ביותר בילדות.

מטרת המחקר הייתה להעריך את הסיכון למחלה פולשנית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק או לדלקת ריאות בקרב ילדים עם אסתמה לאחר המצאת החיסון לפנאומוקוק.

החוקרים בחרו את כל מחקרי הקוהורט והמחקרים מבוססי הקצאה אקראית אשר עסקו במחלה פולשנית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק ודלקת ריאות בקרב אוכלוסיות אשר חוסנו כנגד החיידק. התוצאים העיקריים היו היארעות מחלה פולשנית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק ודלקת ריאות. התוצאים השניוניים כללו תמותה, אשפוז, אורך אשפוז, אשפוז לטיפול נמרץ, תמיכה נשימתית, עלויות ותרופות שהיו בשימוש.

תוצאות המחקר הראו כי חמישה מחקרים התאימו לקריטריוני ההכללה, מתוכם 3 מחקרים רטרוספקטיביים ומחקר אחד מבוסס הקצאה אקראית. החוקרים גילו כי לילדים עם אסתמה היה סיכוי גבוה ב-90% למחלה פולשנית בעקבות זיהום פנאומוקוק בהשווואה לילדים בריאים. דלקת ריאות הופיעה בתדירות גבוהה יותר גם היא בקרב ילדים עם אסתמה בהשוואה לקבוצת הביקורת.

מסקנת החוקרים הייתה שעל אף החיסון כנגד חיידק הפנאומוקוק, ילדים עם אסתמה המשיכו להיות בסיכון מוגבר למחלה פולשנית כתוצאה מזיהום פנאומוקוק בהשוואה לילדים ללא אסתמה.

מקור: 

Jose A Castro-Rodriguez et. al (2020) Pediatrics DOI: 10.1542/peds.2019-1200

נושאים קשורים:  מחלת פנאומוקוק פולשנית,  אסתמה,  דלקת ריאות,  מחקרים
תגובות