מחקרים

טיפול ביתי עם חמצן בזרימה גבוהה הוביל לשיפור בחולי COPD

חולי COPD עם היפרקפניה יציבה אשר טופלו עם חמצן בזרימה גבוהה באופן ביתי הראו שיפור בריווי החמצן בדם, במספר מדדי תפקוד ריאתי, וכן באיכות החיים הקשורה לבריאות

21.07.2022, 14:45

ההשפעות ארוכות הטווח של טיפול עם חמצן בזרימה גבוהה (high-flow) בקרב מטופלים עם כשל נשימתי היפרקפני כרוני על רקע מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) אינן ידועות. במחקר שפורסם בכתב-העת 'American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine', מטרת החוקרים הייתה להעריך האם טיפול ארוך-טווח עם חמצן בזרימה גבוהה הפחית את מספר התלקחויות המחלה, ומשפר מדדים פיזיולוגיים אחרים בחולים אלו.

במחקר נכללו 104 משתתפים (בני 40 ומעלה) עם היפרקפניה במהלך היום (שלבים 2-4 לפי היוזמה הגלובלית ל-COPD), אשר מקבלים טיפול ארוך-טווח עם חמצן (16 שעות ומעלה/יום, למשך חודש אחד לפחות). המשתתפים הוקצו באופן אקראי לקבוצות טיפול עם קנולה אפית בזרימה גבוהה/טיפול לטווח ארוך עם חמצן, וטיפול לטווח ארוך עם חמצן. נקודת הסיום העיקרית של המחקר הייתה שיעור ההתלקחויות מדרגה בינונית או חמורה. החוקרים השוו, לעומת הבסיס, את השינוי בערכי הגזים בדם עורקי, ריווי החמצן בדם (סטורציה) הפריפרי, התפקוד הריאתי, ציוני איכות חיים הקשורה לבריאות, ומבחן ההליכה של 6 דקות.

טיפול עם חמצן בזרימה גבוהה הוביל להפחתה מובהקת בשיעור ההתלקחויות הבינוניות או הקשות (ספירה ממוצעת לא מתוקננת 1.0 לעומת 2.5, יחס ספירה ממוצעת מתוקננת בין הקבוצות [רווח בר-סמך של 95%] 2.85 [1.48-5.47]), והאריך את משך הזמן ללא התלקחויות בינונית או חמורות. משך הזמן החציוני עד להתלקחות הבינונית או החמורה הראשונה בקבוצה שקיבלה טיפול ארוך טווח עם חמצן היה 25 (14.1-47.4) שבועות; זה לא הושג בקבוצה שקיבלה חמצן בזרימה גבוהה/טיפול ארוך טווח עם חמצן. טיפול עם חמצן בזרימה גבוהה שיפר באופן מובהק את ציוני איכות החיים הקשורה לבריאות, את ריווי החמצן בפריפריה, ומדדי תפקוד ריאתי מסוימים. לא זוהו סוגיות בטיחות בעקבות הטיפול.

לסיכום, חמצן בזרימה גבוהה היא אפשרות טיפולית מתקבלת על הדעת למטופלים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית והיפרקפניה יציבה, עם היסטוריה של התלקחויות.

מקור:

Nagata, K., Horie, T., Chohnabayashi, N., Jinta, T., Tsugitomi, R., Shiraki, A., Tokioka, F., Kadowaki, T., Watanabe, A., Fukui, M., Kitajima, T., Sato, S., Tsuda, T., Kishimoto, N., Kita, H., Mori, Y., Nakayama, M., Takahashi, K., Tsuboi, T., … Tomii, K. (2022). Home High-Flow Nasal Cannula Oxygen Therapy for Stable Hypercapnic COPD: A Randomized Trial. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

נושאים קשורים:  מחקרים,  COPD,  טיפול עם חמצן,  התלקחות COPD,  איכות חיים,  תפקוד ריאתי
תגובות