מחקרים

טיפול אמפירי לפסאודומונס בחולי COPD נקשר עם תמותה מוגברת

חולי COPD אשר קיבלו כיסוי אמפירי לפסאודומונס הראו שיעורי תמותה מוגברים בהשוואה לטיפול שאינו מכוון לפסאודומונס. יש לשקול לצמצם את השימוש בגישה זו, ולשפר את זיהוי המטופלים אשר עשויים להרוויח מטיפול זה

נכון להיום, לא ברור האם שימוש אמפירי באנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס אכן עשוי לשפר את תוצאי המטופל. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease', מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם קיים יתרון במתן אמפירי של אנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס לצורך טיפול בחולים עם דלקות חוזרות בדרכי הנשימה התחתונות (LRTIs: lower respiratory tract infections).

לצורך מחקרם, החוקרים חילוצו נתונים ממסד הנתונים הארצי היפני של Real World Data Co., Ltd. אוכלוסיית היעד הייתה חולים עם LRTIs, אשר הוגדרו כסובלים מהתלקחות של מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ודלקת ריאות. במחקר נכללו מטופלים בני 40 ומעלה, אשר אושפזו בשל זיהומים בדרכי הנשימה התחתונות פעמיים לכל הפחות במסגרת של 90 יום. לא נכללו חולים אשר נפטרו או הועברו תוך 24 שעות מעת אשפוזם. החוקרים הריצו מודל שבריריות (frailty model) עם תקנון למשתנים מתערבים (confounding factors) שכללו את מספר ההישנויות, גיל, מדד מסת הגוף, פעילויות חיי היומיום, סיווג Hugh-Johns, שינויים במצב ההכרה, שימוש בחמצן בעת ההתייצגות, blood urea nitrogen, וטיפול סיסטמי עם סטרואידים.

במחקר נכללו בסך הכל 893 חולים עם 1,362 תצפיות של LRTIs חוזרים. היו 897 (66%) תצפיות בקבוצת האנטיביוטיקה שאינה מכוונת לפסאודומונס ו-465 (34%) בקבוצת האנטיביוטיקה נגד פסאודומונס; מספר מקרי התמותה בבית החולים היה 86/897 (10%) ו-63/465 (14%), בהתאמה. מודל השבריריות של החוקרים הניב יחס סיכונים מתוקנן (קבוצת האנטיביוטיקה נגדר פסאודומונס/הקבוצה ללא כיסוי לפסאודומונס) של 1.49 (רווח בר-סמך של 95%, 1.03-2.14).

לסיכום, שימוש אמפירי באנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס נקשר עם יחס סיכונים גבוה יותר של תמותה בבית החולים, בהשוואה לשימוש באנטיביוטיקה שאינה נוגדת פסאודומונס. החוקרים מציינים כי ייתכן וקיים צורך לשקול להגביל את השימוש באנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס, כאשר ההגבלה תתבסס על גורמי רקע אישיים לכל מטופל, כגון המצב התפקודי הבסיסי וחומרת המחלה.

קיים צורך בכינון מחקרים נוספים על מנת להעריך את הקשר הסיבתי בין טיפול אמפירי עם אנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס לבין תמותה, וכן לזהות אוכלוסיית החולים המסוימת אשר עשויה לחוות יתרון מטיפול אמפירי עם אנטיביוטיקה נוגדת פסאודומונס.

מקור:

Shiroshita A, Yamamoto S, Anan K, Suzuki H, Takeshita M, Kataoka Y. Association Between Empirical Anti-Pseudomonal Antibiotics for Recurrent Lower Respiratory Tract Infections and Mortality: A Retrospective Cohort Study. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2022;17:2919-2929

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  פסאודומונס,  זיהום בדרכי הנשימה התחתונות,  COPD,  תמותה
תגובות